History for 2017 Jun 14th
Results | Video | News | Photos |
---|
Invited groups |
2017SPEED RIVER INFERNO 2017 Results - Speed River Inferno / Canadian 10,000m Championships
Published by
Website:Click here Results: Speed River Timing Speed River TFC 6/15/2017
Speed River Inferno 2017 - 6/14/2017 to 6/15/2017
U ofGuelph Alumni Stadium
Event 19 Men 10000 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Esselink, Evan United States 29:21.11
2 Tree, Kevin Newmarket HU 29:27.70
3 Blackney, Kevin London Weste 29:55.38
4 Black, Connor Speed River 30:06.05
5 Jarry, François Athlétisme V 30:06.62
6 Gonfa, Bonsa Toronto Olym 30:07.21
7 Coffey, Kevin Unattached 30:15.13
8 Viney, Keenan Unattached Alberta 30:28.29
9 Morgan, Blair Harbour Track 30:33.08
10 Seneca, Brayden Speed River 30:46.10
11 De Jong, Caleb Unattached-Manitoba 30:48.28
12 Lapierre, Maxime Canada 30:55.22
13 Workman, Ben Speed River 30:57.66
14 Boisvert, Emmanuel C. A. Univer 30:59.61
15 Ejigu, Ebisa Toronto Olym 31:06.02
16 Rochus, Paul Harbour Track 31:07.29
17 Mason, John Speed River 31:11.57
18 Kanko, Robert Canada 31:12.35
19 Dissasa, Tsegaye Riverdale At 31:38.14
20 Toth, Thomas Unattached Ontario 31:45.44
21 Wynands, Eric Unattached Ontario 32:22.13
-- Larouche, Anthony C. A. Univer DNF
-- Gillis, Eric Speed River DNF
-- Nixon, Andrew Speed River DNF
-- Hashi, Hussein Speed River DNF
-- Schmidt, Mark Physi-Kult Kingston DNF
-- Clavijo, Esteban Newmarket HU DNF
Event 18 Women 10000 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Coates, Victoria Dundas Valle 33:50.62
2 Trevisan, Maddy United States 34:09.55
3 Myrand, Melanie Athlétisme V 34:12.71
4 Hannah, Rachel University O 34:17.77
5 Jara, Dehininet Toronto Olym 35:00.20
6 Flynn, Jullien Athlétisme V 35:51.17
7 Sumner, Claire Unattached 36:13.27
8 Allison, Katrina Speed River 36:24.93
9 Toohey, Kait Unattached Ontario 36:35.60
-- Finn, Erin United States DNF
Event 6 Women 400 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 MacDonald, Natassha Canada 52.69
2 Kelly, Ashley British Virgin I 52.97
3 Sogbesan, Ekundayo Nigeria 53.10
4 Walker, Sonikqua Jamaica 53.33
5 Balkwill, Kelsey Canada 53.87
6 Brown, Alicia Canada 54.28
7 Smith, Jenna Canada 54.77
8 Innanen, Katrina Canada 55.16
Event 7 Men 400 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Quow, Renny Trinidad and Tobago 45.81
2 Osei, Philip Canada 46.26
3 Hebert, Khari British Virgin I 46.39
4 Harper, Daniel Canada 46.61
5 Thompson, Graeme Canada 47.94
6 MacNeill, Gregory Canada 47.97
7 Berkshire, Jack Canada 49.09
-- Franklin, Rayshaun Canada DNF
Event 8 Women 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Osika, Shannon United States 2:03.01
2 Sifuentes, Nicole Canada 2:03.46
3 Phelan, Jaimie Canada 2:04.15
4 Tachinski, Victoria Canada 2:04.57
5 Manley, Meg United States 2:04.73
6 Aubry, Rachel Canada 2:04.76
7 Morrisey, Jamie United States 2:05.24
8 Kelly, Maddy Canada 2:05.49
9 Shukla, Jazz Canada 2:06.43
-- Jewett, Rachel Canada DNF
Event 9 Men 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Heppenstall, Robert Canada 1:46.65
2 Romaniw, Anthony Canada 1:47.04
3 Willig, Ned United States 1:48.64
4 Black, Mitchell United States 1:48.88
5 Zine Kelaf, Mohand Canada 1:49.42
6 Looney, Billy United States 1:49.97
7 Ullman, Alex Canada 1:52.09
8 Smart, Sasha Canada 1:52.58
-- Land, Tommy Canada DNF
Event 10 Women 100 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Clerveaux, Vanessa Haiti 13.13 1.1
2 Edwards, Karelle Canada 13.32 1.1
3 Maddex, Ashlea Canada 13.37 1.1
4 Hammond, Sarah Canada 13.38 1.1
5 Holder, Nikkita Canada 13.41 1.1
6 Biswal, Devyani Canada 13.61 1.1
7 Leger, Kendra Canada 13.81 1.1
8 Nero, Emma Canada 13.94 1.1
Event 11 Men 110 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Porter, Jeff United States 13.53 0.8
2 Julmis, Jeff Haiti 13.59 0.8
3 Moseley, Ingvar Canada 13.75 0.8
4 Kaba, Sekou Canada 13.94 0.8
5 Daniels, Joey Canada 13.94 0.8
6 Richards, Brian Canada 13.95 0.8
7 Forbes, Ronald Cayman Islands 14.15 0.8
8 Rippon, Niklas Germany 14.75 0.8
Event 13 Women 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lalonde, Genevieve Canada 4:10.91
2 Addison, Rebecca United States 4:19.67
3 Stafford, Lucia Canada 4:21.37
4 Lucki, Alexandra Canada 4:22.41
5 Ghazarian, Sevanne Canada 4:23.17
6 Guay, Evelyne Canada 4:23.56
7 Ayers, Kate Canada 4:24.10
8 Ward, Charlotte Canada 4:24.41
9 Lafontaine, Marie-Lyssa Canada 4:24.59
10 Thompson, Carise Canada 4:26.22
11 Parkinson, Laura Canada 4:31.96
-- Walmsley, Honor Canada DNF
Event 12 Men 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Hunter, Rorey Australia 3:42.59
2 Brannen, Nate Canada 3:43.64
3 Bellemore, Corey Canada 3:43.91
4 Kellier, Josh Canada 3:44.25
5 Falk, Nicholas Canada 3:44.92
6 Madden, Kyle Canada 3:45.31
7 Falland, Louis Australia 3:46.11
8 Tweedle, Jeff Canada 3:46.12
9 Ferlic, Mason United States 3:47.72
10 Elkurdy, Mostafa Canada 3:49.13
11 Robertson, Kevin Canada 3:49.80
12 Patton, Mark Canada 3:53.09
13 Morin, Nicolas Canada 3:56.69
-- Darlington, Connor Canada DNF
Event 14 Women 200 Meter Run Ambulatory
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Papaconstantinou, Mariss Canada 28.10 0.5
2 Partlow, Catherine Canada 29.07 0.5
3 Wilson-Walker, Madison Canada 32.11 0.5
4 Robinson, Leah Canada 32.44 0.5
Event 15 Men 200 Meter Run Ambulatory
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Snider, Peter Canada 23.71 1.1
2 Whitehouse, Kyle Canada 24.25 1.1
3 Hermans, Dylan Canada 25.60 1.1
Event 16 Women 200 Meter Run
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Williams, Charonda United States 23.57 0.6
2 Love, Alexis United States 23.57 0.6
3 Best, Ashlan Canada 23.94 0.6
4 Davis, Shai-Anne Canada 24.08 0.6
5 Lance, Naomi Canada 24.23 0.6
6 Jacques, Farah Canada 24.40 0.6
7 Brandys, Lindsay Canada 24.66 0.6
8 Clerveaux, Vanessa Haiti 24.97 0.6
Event 17 Men 200 Meter Run
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Dukes, Dedric United States 20.51 0.5
2 Gordon, Lalonde Trinidad and Tobago 20.84 0.5
3 Makinde, Segun Canada 21.22 0.5
4 MacLeod, Tyler Canada 21.73 0.5
5 Abdulahai, Ramzi Canada 21.80 0.5
6 Yassin, Mo Egypt 22.03 0.5
7 Johnson, Darien United States 22.14 0.5
Event 20 Women Pole Vault
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ahbe, Kelsie Canada 4.30m
3.65 3.85 4.00 4.15 4.30 4.45
P P P O O XXX
2 Wolfs, Rachel Canada 4.00m
3.65 3.85 4.00 4.15
O XXO XXO XXX
3 Lam, Linton Canada 3.65m
3.65 3.85
XO XXX
-- Hixson, Kristen United States NH
3.65 3.85 4.00 4.15 4.30 4.45
P P P P P XXX
-- Fiedler, Erika Canada NH
3.65
XXX
Event 21 Men Long Jump
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Gallagher, Robbie Canada 7.50m 0.9
ND(0.9) 7.17m(1.6) 7.50m(0.9) ND(+0.0) 7.40m(1.2) ND(0.5)
2 Stewart, Taylor Canada 7.48m 0.5
7.19m(1.6) ND(1.0) ND(1.4) ND(1.0) 7.48m(0.5) 5.59m(1.1)
2 Ahne, Jorg Germany 7.48m 1.3
ND(1.2) ND(1.3) 7.12m(1.6) ND(+0.0) 7.48m(1.3) ND(+0.0)
4 Patterson, Bryson Canada 7.44m 0.7
7.02m(1.4) 6.98m(0.5) 7.17m(1.1) 7.44m(0.7) 7.16m(1.4) 7.44m(+0.0)
5 Anderson Richards, Tacum Canada 7.22m 1.3
6.87m(0.6) 7.22m(1.3) 7.17m(0.5) 6.97m(0.7) 6.93m(1.3) 6.65m(0.4)
6 Taylor, Ryan Canada 7.17m 0.1
6.94m(2.4) 6.92m(0.5) 7.17m(0.1) 6.98m(+0.0) 6.97m(1.2) 6.83m(0.5)
7 Fields, George United States 7.13m 1.4
6.87m(1.6) 6.98m(+0.0) 7.13m(1.4) ND(1.0) 7.01m(2.5) 7.13m(0.8)
8 Lepage, Pierce Canada 7.08m 1.2
ND(1.0) 7.07m(+0.0) 7.08m(1.2)
9 Young, Arren Canada 7.03m 1.7
ND(2.1) 6.44m(0.5) 7.03m(1.7)
10 Hebb, Owen Canada 6.83m 1.4
6.46m(2.2) 6.83m(1.4) 6.77m(0.8)
11 Siharath, Kenny Canada 6.82m 1.6
ND(0.3) 6.82m(1.6) 6.81m(1.1)
12 Powell, Keysean Canada 6.74m 2.0
6.74m(2.0) 4.83m(0.8) 6.54m(0.1)
13 Bell, Riley Canada 6.69m +0.0
ND(0.4) ND(+0.0) 6.69m(+0.0)
Event 5 Mixed 1609 Meter Run Pre meet
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Smith, Kyle M Canada 4:28.91
2 Master, Shawn M Unattached 4:32.39
3 Arnald, Scott M Unattached 4:33.99
4 Stiles, Liam M Unattached 4:34.53
5 Brouillette, Robert M Unattached 4:49.14
6 Quosai, Peter M Canada 4:53.40
7 Stanley, Matt M Canada 4:58.09
8 Hutton, Chris M Unattached 5:03.69
9 Tallman, Emma W Canada 5:04.19
10 Guild, Brandon M Unattached 5:06.87
11 Gordon, Emily W Unattached 5:11.26
12 Batty, Christopher M Canada 5:15.69
13 Tey, Jasper M Unattached 5:16.57
14 MacDonald, Chris M Unattached 5:18.05
15 Favrin, Steve M Unattached 5:20.38
16 Groeneveld, Brian M Unattached 5:22.06
17 Sterling, Mark M Unattached 5:26.03
18 Stewart, Mary Catherine W Canada 5:29.20
19 Stone, Hilary W Unattached 5:32.90
20 Groeneveld, Dave M Unattached 5:33.37
21 Biggar, Anthony M Unattached 5:33.97
22 Plater, Emma W Canada 5:35.82
23 Kilgour, Art M Canada 5:43.45
24 Nyakundi, Isaac M Canada 5:46.78
25 Romaniw, Olivia W Canada 5:50.87
26 Maga, Kyle M Unattached 5:51.28
27 Krashinsky, Jonathan M Unattached 5:51.50
28 Edwards, Terry M Canada 5:52.75
29 Hall, Derek M Unattached 5:55.63
30 Maga, Pascal M Unattached 5:57.85
31 Evans, Mathew M Unattached 6:17.53
32 Lynn, Jennifer W Canada 6:19.09
33 Mammoliti, John M Unattached 6:22.55
34 Linton, Nicola W Unattached 6:32.33
35 Reed, Ismay W Trinidad and Tobago 6:32.99
36 Evans, Madeline W Unattached 6:40.19
37 Isaak, Jonathan M Canada 6:51.51
38 Belleghem, Leeanne W Unattached 6:52.90
39 March, Dillon M United States 6:55.92
40 Durand, Cheryl W United States 6:56.82
41 Scott-Thomas, Reid W Unattached 6:57.51
42 Scott-Thomas, Dave M United States 6:58.44
43 Karapostolakis, George M Unattached 6:58.53
44 Vautour, Noel M Unattached 7:12.02
45 Smith, Victoria W Unattached 7:12.07
46 Vautour, Gary M Canada 7:12.25
47 Carswell, Micah W Canada 7:14.03
48 Carswell, Quinn W Unattached 7:15.26
49 Nyakundi, Sylvia W Unattached 7:27.67
50 Crawford, Nyle M Unattached 7:27.68
51 Bernal, Tayanna W Unattached 7:40.23
52 Boyter, Malcolm M Unattached 7:49.09
53 Kong, Ben M Unattached 7:58.66
54 Crawford, Nathaniel M Unattached 8:03.91
55 Crawford, Nick M Unattached 8:17.43
56 Sayer-Bernal, Abby W Unattached 8:44.53
57 Bernal, Sofia W Unattached 8:44.72
58 Herringer, Gregory M Canada 14:13.96
Event 1 Women 200 Meter Dash Pre meet
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Stricelj, Caroline London Weste 25.10 1.0
2 Smart, Sian Speed River 25.60 1.0
3 Bowerman, Emily Speed River 25.66 1.0
4 Gray, Vanessa Speed River 26.33 1.0
5 Armstrong, Jasmine Canada 26.41 1.0
6 Von Schubert, Breton Central Onta 27.03 1.0
Event 2 Men 200 Meter Dash Pre meet
============================================================================
Name Year Team Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Green, Christopher Supreme Athletics 22.12 0.7
2 Thompson, Kyle Speed River 22.24 0.7
3 Grant, Oliver Waterloo Track Club 22.52 0.7
4 Manuel, Alex Waterloo Track Club 22.64 0.7
5 Kwarko-Fosu, Kofi Waterloo Track Club 23.05 0.7
Event 3 Women 800 Meter Dash Pre meet
=======================================================================
Name Year Team Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Welch, Sarah Speed River 2:16.63
2 Codispodi, Marissa Unattached 2:17.80
3 Crawley, Rachel Unattached N 2:19.41
4 Maltais, Francesca Speed River 2:19.98
5 Guerra, Belinda Bison Athlet 2:20.72
6 Hanna, Janelle Canada 2:20.87
7 Shaw, Stephanie Canada 2:23.42
8 Nardi, Danielle University O 2:30.56
-- Freeman, Jenna Unattached Ontario DNF
Event 4 Men 800 Meter Dash Pre meet
==========================================================================
Name Year Team Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Leblanc, Andrew Fast Tracks 1:52.96 2
2 Berube, Simon Stride Ahead 1:53.18 2
3 Lyman, Taylor Guelph 1:54.28 2
4 Main, Caleb Speed River 1:54.89 2
5 Xie, Lawrence University O 1:55.38 2
6 Napier, Matthew Harbour Track 1:55.48 2
7 McDonough, Joseph Lakehead Running 1:55.86 2
8 Van Schepdael, Matthew Stride Ahead 1:56.15 2
9 Drover, Conrad Bison Athlet 1:56.35 2
10 Kornelson, Deric Stride Ahead 1:56.77 1
11 Corolis, Matthew University O 1:56.91 2
12 Leone, Landon Central Onta 1:57.87 1
13 Noble, Marcus Laurel Creek 1:58.38 1
14 Nusselder, Sam Saugeen Trac 1:58.87 1
15 Krekora, Mateusz University O 1:59.40 1
16 Vitums, Adam Central Onta 1:59.44 1
Like·Comment·Share·E-mail·4842 views
History for Royal City Inferno Track & Field Festival
Show 10 more
|